nyomtatóbarát változat

Részlet Bohus János, Papp Katalin, Nagy Anett: Két elfelejtett kísérlet ...
Módszertani Lapok, Fizika 6. 4. p. 33-36. 2000.

HEKI ÉS A REZONÁL-LAK


  A papírból készült házikó (méretezéséhez ad segítséget a 1. ábra) működése egy olyan áramkörön alapul, melyben egy zsebtelep áramát elektromágnesbe vezetjük, ezzel az magához vonzva tart egy laprugót, amelyhez közel helyeztük el Heki kutyát. Az áramkör a ház kartonból készült falán záródik egy háromszög alakú (alapja 2cm, magassága 3 cm), egyik csúcsában felfüggesztett lemez segítségével, mely a ház falához simulva összeköttetést teremt a ház falán található két fémgomb, az áramkör két pontja között (mint egy második kapcsoló) (2. ábra). A két fémgombot ezen kívül összekötöttük egy 47 nF-os kondenzátorral, azért, hogy az érintkezők ne égjenek össze, ugyanis azt tapasztaltuk, hogy az áramkör megszakításakor kondenzátor nélkül az érintkezők szikráztak.

  Ha azonban elkiáltjuk magunkat,  a ház papír fala a hanghullámok következtében megrezdül, így a könnyű lemezke is egy rövid időre kilendül nem érintve így a fémgombokat és ezzel megszakítva az áramkört. Ebben a pillanatban az elektromágnes elveszti mágneses tulajdonságát, nem vonzza többé magához a laprugót, ennek következtében a rugó kilöki  Heki kutyát, vagy bármilyen más elé helyezett tárgyat.
  A ház újbóli működtetéséhez csak az elektromágneshez kell nyomnunk a laprugót, és ha az áramkör zárva van, vagyis a fémlemezke hozzásimul az érintkezőkhöz, akkor a laprugóhoz közel tett Heki kutya újra kiugrik majd a házból ( 3. ábra ), ha a nevét vagy például a "Macska" kiáltást hallja.

A ház egy másik megvalósításában, (4. ábra) a két fémgomb és a háromszög alakú lemez helyett két rézdrót és egy, a tetőről cérnaszálon lelógó rézamulett szolgál kapcsolóként. A levegőben terjedő hanghullámok hatására az amulett egy kicsit elmozdul, az áramkör megszakad, az elektromágnes elengedi a laprugót, az pedig kilöki Heki kutyát a nézők (tanulók) legnagyobb örömére.