JÁTSSZUNK FIZIKÁT!
Kürti Miklós emlékverseny - II. forduló
Hogyan készített Kürti Miklós szalmonella-bacilusoktól mentes lágy tojást?
- Egy magas falú, lehetőleg átlátszó edénybe önts egy csésze ecetet és fél csészényi szódabikarbónát! Keverd jól össze a folyadékokat! Várj egy kicsit, majd fújj szappanbuborékokat az edénybe! Mi történik a buborékokkal? Hol helyezkednek el az edényben? Változik-e a méretük idővel? Mi a látottak magyarázata?
- A Nap átmérőjét határozhatjuk meg egy cső felhasználásával. Ragassz a cső egyik végére egy kis lyukkal ellátott fedőt, a másik végére selyempapírt! Ha a csövet a lyukas fedő felőli végével a Nap felé fordítjuk, a selyempapírra a Nap képe vetül. Mérd meg a cső hosszát és a kép átmérőjét (arányuk 109-et ad)! Ezekből az adatokból, valamint ismerve a Nap-Föld távolságot, meg lehet határozni a Nap átmérőjét. Hogyan? Milyen eszközt készítettél így el? Vigyázz! Sohase nézz közvetlenül a Napba!
- Jégkockát készíteni megszokott konyhai eljárás. Készíts úgy jégkockát, hogy minden más körülmény azonos legyen, csak kiindulásként hűtött vizet (kb. 5 oC-os) és langyos vizet (kb. 35 oC-os) használj! Mely esetben fagy meg hamarabb a víz? Nézz utána, kik, hol és milyen eredménnyel vizsgálták ezt a jelenséget!
Az II. forduló megoldásainak beküldési határideje: 2009. március 2.
cím:
Dr. Papp Katalin
SZTE, Kísérleti Fizikai Tanszék
Szeged, Dóm tér 9. 6720
e-mail:
A BORÍTÉKRA ÍRD RÁ: JÁTSSZUNK FIZIKÁT!