JÁTSSZUNK FIZIKÁT!

Marx György emlékverseny - II. forduló

„… most, a századfordulón ténylegesen látjuk a Nap közepét, és látjuk ott azokat a fúziós reakciókat is, amelyek Napunk energiáját adják. Közvetlen kísérleti ténnyé vált az az állítás, hogy a napsugárzás forrása az atommagok fúziója.” Mely részecske sikeres észlelése késztette Marx Györgyöt a fentiek megfogalmazására?

 

1.      Átlátszó üvegedényt egyik oldalról világítsunk át lámpával, a másik oldalon helyezzünk el egy fehér ernyőt (például kartonlapot). Az edénybe öntsünk színezett vizet. Melegítsük alulról az edényt és figyeljük meg az ernyőn kialakult változatos mintázatot. Mi a látottak magyarázata?

2.      Kalandfilmekben, romantikus regényekben találkozhatunk láthatatlan tintával írt levelekkel. A ma már kissé elavult kommunikációban bizonyos anyagokkal írt üzenetek melegítésre, vagy más anyag hozzáadásával váltak láthatóvá. Írjunk levelet minél többféle titkosírással!

3.      Az anyagok mágneses tulajdonsága hő hatására megváltozhat, az ún. Curie-ponton el is „vesztik” mágnesezettségüket. Fölmágnesezett acéltű, vagy drótdarab, mágnes és mécses (gyertya) segítségével készítsünk Curie-motort. Mi a működésének magyarázata?  

Az II. forduló megoldásainak beküldési határideje: 2013. március 5.

 

Cím: Kopasz Katalin

SZTE, Optikai és Kvantumelektronikai Tanszék

6720. Szeged, Dóm tér 9.

e-mail: jatsszunkfizikat@gmail.com

A BORÍTÉKRA ÍRD RÁ: JÁTSSZUNK FIZIKÁT!

 TÁMOP-4.2.3-12/1/KONV-2012-0035