JÁTSSZUNK FIZIKÁT!

Marx György emlékverseny - I. forduló

Marx György munkásságát a nagy tekintélyű brit Institute of Physics is elismerte. Hogyan?

 

  1. Egy tárgyról nagyított képet állíthatunk elő két, vízzel telt, különböző méretű pohár segítségével.  Milyen elrendezésben, milyen formájú és méretű poharak alkalmazása vezet a legjobb eredményre? Milyen optikai eszköz működését modellezzük kísérletünkkel?
  2. Egyenesítsünk ki egy gémkapcsot, mindkét végére kötözzünk fel viszonylag nehéz tárgyat, például három kanalat. Egy üveg szájára helyezzünk jégkockát, a jégkockára tegyük a gémkapocs közepét, kiegyensúlyozva. Helyezzük hidegre (hűtő, fagyos külső tér) „mérlegünket”, és várjunk kb. egy órát. Mi történik, mi a látottak magyarázata?
  3. Készíts egyszerű eszközökből, például játékokból un. lánc-kísérletet, amelyben mechanikai kísérletek egymást követően aktivizálódnak, emlékeztetve egy dominó-sor dőlésére. Csak a lánc első tagja indítható kézzel, a többit az előtte lévő indítja el. A konstrukció annál értékesebb, minél több fajta energiaátalakulást mutat be. Az energiadominó  maximum 1méter hosszúságú lehet! (A feladat értékeléséhez, a bemutatáshoz fényképet, videofelvételt elfogadunk!)

Az I. forduló megoldásainak beküldési határideje: 2013. február 26.

Cím: Kopasz Katalin

SZTE, Optikai és Kvantumelektronikai Tanszék

6720. Szeged, Dóm tér 9.

e-mail: jatsszunkfizikat@gmail.com

A BORÍTÉKRA ÍRD RÁ: JÁTSSZUNK FIZIKÁT!

 TÁMOP-4.2.3-12/1/KONV-2012-0035