Unix/Linux alapok

Lejjebb tálálható néhány érdekesebb link, illetve a fontosabb parancsok, programok

 

Történeti linkek:
Multics
-> Unix
Ken Thompson (1969)
Brian Kernighan (a Unix név)
Dennis Ritchie (C)
Eleinte ingyenes, majd fizetős és sokféle Unix
Szabványok
Richard Stallman és a GNU kiáltvány (gcc:~1984)
Linus Torvalds
?Eleinte ingyenes, majd fizetős és sokféle Linux?

Az eslődleges segítség: man ... (Kilépés: q)
Ha azt sem tudjuk mi a parancs: man -K ... (y: megnézzük, n: nem nézzük meg, tovább keresünk, q: kilépünk)
/Megjegyzés: az apropos ... parancs is hasonló a man -K ...-hoz./

Belépés:
usernév majd jelszó (vakon)
Kilépés:
Grafikus felületen: keressük meg a gombot.
Karakteres felületen: írjuk be, hogy exit vagy logout.

File rendszer, tulajdonjogok

 

Szűrők, reguláris kifejezések

 

A shell (bash) és a feladatvezérlés

 

Kommunikáció

 

 

Kérdések/feladatok

Vizsgálgassuk a könyvtárszerkezetet a cd és az ls parancsok segítségével. Szövegszerkesztővel hozzunk létre egy proba nevű file-t, másoljuk át próba2 nevű állománnyá, linkeljünk rá egy próba3 nevű állományt ugyanerre a file-ra. Hogyan változik e közben file link száma? (Használjuk az ls parancs -alrt kapcsolóját.)
Elemezzzük a ls parancs "hosszú" kimetét (-l)! Változtassuk meg egy állomány hozzáférhetőségét a többiek számára (chmod o...).
Írjunk be egy egyszerű parancsot (pl ls, vagy cat filenév) egy dokumentumba, úgy, hogy annak az első sora #//bin/bash legyen! A chmod parancs segítségével tegyük futtahatóvá. Így létre is hoztunk egy shell scriptet. Futtassuk!
Hozzunk létre egy könyvtárat, másoljunk bele állományokat, majd töröljuk az egészet (vagy ürítsük ki a könyvtárat, majd rmdir, vegy pedig rm -Rf).
Irányítsuk egy egyszerű parancs kimenetét file-ba. (pl echo hello > hello.txt, vagy cat filenév > újfile).
Ismerkedjünk meg a csővezetékkel (pipe)! Írjuk be a ps aux parancsot, grep segítségével válasszuk ki belelőle a root processzeit: ps aux | grep root. Ha túl sok kimenetet kapunk, tegyuk a végére a | less lapozóparancsot!
Számoljuk meg egy dokumentumunkban a sorok és szavak számát (wc).
Futtassunk mondjuk egy szövegszerkesztőt az előtérben és a háttérben is. Próáljuk meg előtérből háttérbe és vissza küldeni. Zárjuk be a parancssort, amiből a szövegszerkesztőt indítottuk, vegyük észre, hogy mindkét esetben bezáródik a programunk is. Próbáljuk a nohup parancsot!
A PID segítségével (illetve annak ismeretében) lőjük le egy processzünket! Honnan tudhatjuk meg a PID-et? Megnézhetjük-e a ps parancs segítségével, hogy más userek milyen processzeket futtatnak? Megölhetjük-e (kill) azokat? Mi történik, ha lelőjük azt a processzt, amiből a pstree szerint leágaznak újabb processzek? Konkrétan: ha grafikus felület alól indítunk egy programot, mi lesz annak a sorsa, ha kilépünk az ablakkezelőből?
Futtassunk egy kissé hosszabb programot (hosszabban futó programot) time programnév módon! Mit tudhatunk meg így? Mi a date és a time között a különbség?
Írjunk egyszerű shell scipteket, futtassuk őket. (Néhány példa található itt.)
Próbáljuk kideríteni, milyen úton jutunk el egy adott távoli géphez (pl. aps.org). Először derítsük ki IP címét (nslookup vagy host), majd használjuk a traceroute parancsot!
Nézzük meg milyen néven vagyunk bejelentkezve. (whoami)
Lépjünk be ssh segítségével egy távoli gépre (érdekes információkeresési bónusz feladat: mi az RSA?), nézzük meg milyen userek vannak ott, fingerrel vizsgálódjunk!
Töltsünk le sftp segítségével állományokat egy távoli gépről. Ki lesz a tulajdonos? Próbálkozzunk az scp paranccsal is!
Lépjünk be ssh segítségével egy távoli gépre és futtassunk ott egy programot. Mondjuk a böngészőt. Melyik ssh kapcsoló kulcsfontosságú grafikus alkalmazásoknál (-Y). (Bónusz: ha nem így járunk el, hogyan kell eljárni: export DISPLAY, xhost)

Lépjünk be sftp-vel a thalia.physx.u-szeged.hu gépre vendeg userként (a jelszót a gyakorlatvezető megmondja), töltsük le a scripts könyvtár tartalmát, nézegessük a shell scripteket, fordítsuk le és futtassuk a c programot! Nézzünk bele az indit scriptbe, valtoztassuk meg és futtassuk!

Tegyük fel az előbb letöltött c programot a kemfiz.physx.u-szeged.hu szerverre (userxx), fordítsuk, futtassuk, gnuplot segitsegevel ábrázoljuk az eredményt!

 

File- és processzkezelés

Kommunikáció