Fizika Napja a
Szegedi Tudományegyetemen

2007. február 3.

SzTE Fizikus Tcs
Főoldal
Programok
Virtuális Fizika Nap
TOTÓ
Elérhetőség
Galéria     

 

Hullámoptikai kísérletek He-Ne lézerrel

A hallgatók a gyakorlat elvégzése során a fény hullámtermészetét tanulmányozzák. A lézert úgy rögzítik, hogy azok fénysugara párhuzamos legyen az optikai sínnel. Az alkalmazott lézersugárzás hullámhossza 632,8 nm. Diffraktáló tárgyakként megvizsgálnak réseket, téglalap alakú réseket, rácsot, keresztrácsot, köralakú nyílásokat, Young-féle interferométert, optikai rácsot. A diffrakciós képeket fehér papírra vetítik ki, és azokat ceruzával átrajzolják, majd ezeken a rajzokon végeznek hosszméréseket. Ismeretlen szélességű rések és köralakú nyílások méreteit meghatározzák a diffrakciós képből és a mérés geometriai adataiból.

A Fresnel-féle elhajlási alapkísérletek során vizsgálják az élen, tűn és köralakú nyíláson történő elhajlást. Rövid fókusztávolságú lencsével kivetítik az ernyőre a tárgyakhoz közeli síkokban kialakuló elhajlási képeket, tanulmányozzák és értelmezik azokat.

Fényelhajlás résen:

Fényelhajlás téglalap alakú résen:

Fényelhajlás keresztrácson:

Airy-féle elhajlási kép tanulmányozása:

Interferencia Young-féle interferométerrel:

 Interferencia optikai ráccsal:

 

A rácsállandó látszólagosan csökken az elforgatással, ezért a különböző rendek közötti távolság nő.

Fresnel-féle elhajlási alapkísérletek:

Elhajási képek élen:

 Elhajlási képek szálon:

Elhajlási képek kör alakú nyíláson :

A lencse egy olyan síkot képez le az ernyőre, ami a lencse 1-szeres és 2-szeres fókusztávolsága között helyezkedik el. Távolítva a lencsét attól a helytől, amikor a tárgyat leképezzük, a tárgy mögötti térről, és a diffraktált hullámok interferenciájáról kapunk nagyított képeket.