Fizika Napja a
Szegedi Tudományegyetemen

2007. február 3.

SzTE Fizikus Tcs
Főoldal
Programok
Virtuális Fizika Nap
TOTÓ
Elérhetőség
Galéria     

 

             A "Nagy Intenzitású Lézer Laboratóriumban (HILL)" excimer lézerek kutatása, illetve fejlesztése folyik, amely elsődleges célja nagy energiájú, nagy fókuszált intenzitású és igen rövid lézer-impulzusok előállítása.      
             A kísérleti munka alapja egy nagy intenzitású excimer lézerrendszer. Ezen gázlézerek rövid (248 nm-es) hullámhossza jobb fókuszálhatóságot nyújt a szilárdtest lézerekkel szemben, amely kompenzálja a viszonylag alacsony teljesítmény szintet. A kutatási tevékenység igen jelentős részét a lézerek fejlesztése teszi ki. Jelenleg 20 mJ energiájú és 100-600 fs impulzusidejű impulzusokat tudunk előállítani, amelyet lefókuszálva egy diffrakció-limitált foltban az intenzitás 1019 W/cm2. Egy másik lényeges tevékenység a lézerimpulzus időbeli összenyomása 100 fs alá.

             A lézer-plazmában keletkező gyors elektronok és sugárzások tulajdonságai - a nagy intenzitásnak (~1019 W/cm2) köszönhetően - hatékonyan tanulmányozhatók. A vizsgált lézer-plazma kölcsönhatások egyike a felharmonikus keltés szilárdtestek felületén és gázokban. Ebben az esetben a rövid hullámhosszú lézerrel való pumpálás igen perspektivikus. Egy másik vizsgált jelenség a gyors elektronok keltése lézer-plazma kölcsönhatások során. Megjegyzendő, hogy rövid hullámhosszú lézerek használata esetén a gyors elektronok energiája jelentősen alacsonyabb. Kísérleteket tervezünk elektronok gyorsítási mechanizmusának tisztázása végett továbbá, hogy összehasonlítsuk eredményeinket az infravörös lézerekkel végzett hasonló kísérletek eredményeivel. Ezek a kísérletek választ adhatnak arra, hogy mely gerjesztő lézer hullámhosszak a legalkalmasabbak a mikrorobbantásos lézeres fúzió gyors begyújtásos módozatában. A plazma röntgen-spektroszkópiája egy újabb vizsgálat alá vont kísérleti terület. Ezekhez a kísérletekhez vákuum-ultraibolya holografikus, reflexiós rácsokat és transzmissziós rácsokat használunk. Gáz-jeteket használva a gázokból és a plazmákból származó Raman-szórás is megfigyelés tárgya. Az ehhez használt mérési elrendezés nagyon jól használható még gázokban történő felharmonikus-keltési kísérletekhez is.

             A rendkívül rövid (~100-500 fs) impulzusidő alkalmas vékony rétegek, filmek növesztésére, és különböző szilárdtestekben lejátszódó, optikailag gerjesztett folyamatok nagy időfelbontású vizsgálatára.