Fizika Napja a
Szegedi Tudományegyetemen

2007. február 3.

SzTE Fizikus Tcs
Főoldal
Programok
Virtuális Fizika Nap
TOTÓ
Elérhetőség
Galéria     

 

TeWaTi Kutatócsoport

A Fizikus Nyílt Nap keretében a diákok megnézhették a TeWaTi kutatólaboratóriumot is, ahol egy terawattos teljesítményű fényimpulzusok előállítására alkalmas lézerrendszer található. A rendszer főbb egységei: a magimpulzust előállító titán-zafír lézer, az impulzusnyújtó, erősítőfokozatok, és végül az impulzuskompresszor.

Elegendő mennyiségű, megfelelő lézeres szemüveg hiányában nem volt lehetőség arra, hogy a teljes lézerrendszert bekapcsolt állapotban láthassák a diákok. Azonban a lézerrendszer elején elhelyezkedő ultrarövid (20 femtoszekundum (!) időbeli félérték-szélességű), de még kis energiájú magimpulzus előállítására szolgáló titán-zafír lézert működés közben láthatták. Érdekes volt számukra, hogy az infravörös hullámhosszú impulzusokat kibocsátó titán-zafír lézert egy folytonos, zöld fényt (532 nm hullámhosszú) kibocsátó másik szilárdtestlézer pumpálta. Egy infravörös kamera segítségével a diákok számára láthatóvá váltak a lézer optikai elemei között haladó, szabad szemmel nem látható, infravörös fénysugarak. Megmutattunk egy olyan eszközt, az ún. autokorrelátort, amellyel a femtoszkundumos időtartamú impulzusok időbeli alakja meghatározható.

Egy érdekes, csak elegendően nagy fényintenzitásoknál fellépő nemlineáris optikai jelenséget, a frekvencia-kétszerezést is megismerhették a diákok. Egy speciálisan vágott, kettősen törő kristályt világítottunk meg a titán-zafír lézer infravörös fényimpulzusaival. A kristályból, az átellenes oldalon viszont, számukra meglepő módon, kék fény lépett ki.

A Kutatócsoportról, munkájáról további információk is találhatók a csoport honlapján.