CSILLAGÁSZATI LABORATÓRIUM I.
5. Jupiter-holdak mérése

Célkitűzések

Kepler III. törvényének alkalmazásával a Jupiter tömegének kiszámítása. Ehhez a négy Galilei-hold mozgását kell elemezni, szimulált távcsöves megfigyelések elvégzésével meghatározni pályasugarukat és keringési periódusukat.

Megfigyelések

A program elindítása  (Linux alatt: Alt + F2, majd Jupiterholdak.sh) után a Jupiter bolygót és négy holdját pillantjuk meg. A nagyítás 100-szoros, 200-szoros, 300-szoros, illetve 400-szoros lehet. A holdakra egyenként ráklikkentve megkapjuk a Jupiter központjától mért távolságot Jupiter-sugár egységben. A feladat egyszerűen az időpont-távolság adatpárok feljegyzése, majd az óra elején kiosztott formanyomtatványokra való feltüntetése.



1. ábra. Az észlelés-szimuláció kezelőfelülete



2. ábra. Egy feltételezett hold mérési adatai
 

3. ábra. Az Io hold formanyomtatványa.

A mérés során feljegyezzük a kezdőponttól eltelt időt, illetve a Jupiter-sugárban megadott távolságot. A kimért pontokat felpöttyözve rájuk illesztünk egy színuszgörbét, amelynek amplitúdója megadja a kör alakúnak feltételezett pálya sugarát, periódusa pedig a Jupiter körüli keringési időt. A kettőből Kepler III. szolgáltatja a Jupiter tömegét.

A program új verziója támogatja a felvett adatpontok elektronikus analízisét, azaz lehetőség van a CLEA-val szinuszgörbét illeszteni az adatokra. Lehetőleg ezt az opciót használjuk a gyakorlat során! Az adatokat különböző formátumban el lehet menteni is, a kicsit "preparált" fájlt gnuplot-ba beolvasva is illeszthető szinuszgörbe!

Megjegyzés: az észlelési idő egy része felhős.