Izochor és gyors elektron fűtés


Ha szilárd targetet ultrarövid, szubpikoszekundumos lézerimpulzussal világítunk meg, a keletkező plazmának nincs elég ideje jelentős tágulásra a lézerimpulzus időtartama alatt. A szilárdtest-sűrűségű anyagot a koronában felgyorsított elektronok fűtik. Ez az úgynevezett izochor fűtés, amellyel többszáz elektronvolt hőmérsékletű, szilárdtest-sűrűségű anyag hozható létre. A természetben csak a csillagok belsejében található anyag ilyen extrém körülmények között, ezért az izochor fűtés vizsgálata ultrarövid lézerimpulzusok segítségével asztrofizikai folyamatok laboratóriumi vizsgálatát teszi lehetővé (laboratóriumi asztrofizika). A tehetetlenségi összetartású, másnéven mikrorobbantásos termonukleáris fúzióban  a fúziós pellet anyaga is hasonló paraméterekkel rendelkezik, ezért vizsgálata a szabályozott termonukleáris fúzió úgynevezett gyors begyújtásos módszeréhez is fontos, ahol a pelletben a központi szikrát gyors elektron- vagy ionnyaláb hozza létre. A KrF lézer olyan lehetséges rövid impulzusú rendszer, amellyel megfelelő energiájú gyors elektronnyaláb állítható elő nagy ismétlődési frekvenciával.

A gyors elektronok azonban nemcsak felfűtik a szilárd targetet. Mélyen behatolnak a hideg anyagba, ahol a még mindig hideg atomokkal ütközve azok belső K-héját is gerjesztik. Mivel a belső, K-héj sugárzásának időtartama körülbelül megegyezik a gerjesztő impulzus időtartamával, ez a módszer jól használható ultrarövid, kemény röntgenimpulzusok keltésére.

Jelenleg építjük von Hamos típusú kristály röntgen-spektrométerünket, amellyel mind a K-héj sugárzása, mind az izochor fűtés tanulmányozható.