2. Okulárok
Az okulárok a távcső vizuális használatakor jutnak szerephez. A távcsőben látott kép nagyításával, annak optimális értékével már foglalkoztunk. Fontos, hogy az okulár fényereje a használat során megegyezik az objektív fényerejével (amennyiben nincsenek további optikai elemek a kettő között), ez meghatározó a látott kép aberrációinak vizsgálatánál.
Egy okulár látómezeje radiánban kifejezve az okulár diafragmájának és az okulár fókuszának hányadosa. Az adott látószögű okulár és távcső esetén a rendszer együttes látómezeje az okulár látómezejének és a nagyításnak a hányadosa.
Okulártípusok
Az
okulárokat felépítésük alapján
csoportosíthatjuk, az alábbi ábrákon
különféle típusok összefoglalása
látható, az elnevezések az első adott típus
alkotójának nevét őrzik:
Huygens - Az első összetett, kéttagú okulár 1703-ban készült. Szférikus és kromatikus aberrációval terhelt, f/10-f/15 körüli objektív esetén használható, kisebb nagyításokhoz. A szemlencse és mezőlencse fókusza eltérő.
Ramsden - 1783-ból származik ez a típus, itt a két lencse fókusza azonos és a domború oldalak néznek egymással szembe. A szemtávolság és az aberrációk is nőnek, ha a két tag túl közel áll egymáshoz.
Kellner - Az első akromatikus okulár 1849-ből. A Ramsden okulárhoz hasonló, csak a szemlencse akromát, jó színkorrekciót ad ezáltal. Rövid fókuszok esetén kényelmetlenül kicsivé válik a szemtávolság.
Plössl - Az 1860-as években találták ki, mégis csak a XX. sz-ban terjedt el. A szemtávolság és a látómező nagyobb, mint az orthoszkópikus okulároknál, a képminőség hasonló.
Orthoszkópikus - Ernst Abbe tervezte 1880-ban, a mezőlencse ragasztott háromtagú, a szemlencse síkdomború. A látómező-görbület minimális, a szférikus és kromatikus aberráció is alig jelentkezik, jó a képkontraszt.
Erfle - Az I. világháború során katonai célokra fejlesztették ki 1917-ben. 65-75 fokos látómezeje jóval nagyobb minden korábbi típusénál. Kényelmes betekintést ad, azonban a látómező széle felé rohamosan nő az asztigmatizmus. Főleg kisebb nagyításokra használják.
Nagler - 1980-ban tervezte Al Nagler az első igen nagy látómezejű okulárt. A 8 lencsetag különleges üveganyagokból készül, de a 82 fokos látómező szépen korrigált.
Lanthanum - A Plössl rendszer egy továbbfejlesztett változata, amiben a két akromát közé további tag kerül, ezért a betekintés még kényelmesebb a megnövekedett szemtávolságnak köszönhetően. Nagyon rövid fókuszú darabok is készíthetőek hasonlóan kényelmes kivitelben, amennyiben a mezőlencse elé további tagot helyezünk, egyfajta okulárba épített Barlow-ként.
Nagylátómezejű okulárok - A Nagler okulárok után több más cég is jelentkezett 65-85 fokos látómezejű okulárokkal, amelyek 6-9 lencsetagból álló, bonyolult felépítésű és drága darabok. A sok lencsetag miatt nagy hatékonyságú antireflexiós rétegekre van szükség a fényveszteség minimalizálására.
A
megismert aberrációk
szintén felléphetnek az okulárok esetében
is. Nagy különbség viszont, hogy míg az
objektívek esetén maximum egy-két fokos
szögben
érkeznek be sugarak, addíg az okulárok
esetén
akár 40 fokban érkező sugarakra is korrigálni
kell a rendszert. A kromatikus és szférikus hibák
jól kiküszöbölhetőek, bár utóbbi -
fényerős objektívekkel használva az okulárt -
erőssé válhat. A kómahiba a lencsetagok
megfelelő megválasztásával igen kis
mértékűvé tehető, az asztigmatizmus és
a fókuszfelület-görbülete azonban igen
nehéz
kérdés.
A sugárkövetés okulárok
esetében is használható, megfordítva a
fény áthaladásának irányát.
A kilépő nyalábnak ugyanis párhuzamosnak
kell lenni a tökéletes okulár esetén,
vagyis különböző szögek alatt párhuzamos
nyalábokat bebocsátva a szemlencse felől a
mezőlencse mögött vizsgálhatjuk a
spot-diagramokat. Az alábbiakban két ábrán
mutatunk be néhány megismert okulárt
f/5, f/10, illetve f/15 fényerő esetén.
A következő két ábra két nagylátómezejű okulár, az Erfle és a Nagler típusokat hasonlítja össze különböző fényerők és látómezők esetén.
Az okulár és az objektív együttes spot-diagramja is kiszámítható, és látható ilyen diagramok segítségével, hogy léteznek optimális kombinációk, amikor is az okulár és objektív külön-külön hibákkal terhelt ugyan, azonban együtt használva azokat e hibák kompenzálódnak. Az alábbi ábrán négy különféle távcső és egy Nagler okulár kombinációja látható.