Csoportunk az alap- vagy felfedező kutatások mellett nagy hangsúlyt fektet a kutatási eredményeink hasznosíthatóságának vizsgálatára, valamint alkalmazásorientált problémák megoldására. Ebből fakadóan számos akadémiai, kutatóintézeti és ipari partnerrel működtünk és működünk együtt annak érdekében, hogy a munkánk során kialakult szakmai kompetenciánk és a laboratóriumainkban létrehozott infrastrukturális háttér minél több gyakorlati probléma megoldása során hasznosulhasson. A kétoldalú kutatási együttműködések mellett szívesen vesszük a kutatás-fejlesztési, valamint mérési jellegű igényekkel kapcsolatos megkereséseket is. Ezek teljesítéséhez az alábbi főbb K+F+I infrastruktúra áll rendelkezésünkre.
Kapcsolat: Dr. Geretovszky Zsolt
email: gero at physx.u-szeged.hu
E laborunk profiljába elsősorban a különböző lézeres anyagmegmunkálási eljárások (lézeres hegesztés és forrasztás, -vágás, -jelölés, -mikromegmunkálás) alkalmazása és vizsgálata, valamint a nagy átlagteljesítményű szállézerekhez kapcsolódó technológiák vizsgálata és fejlesztése (pl. optikai szálak hegesztése, nemlineáris effektusok vizsgálata) áll.
Szakterület: anyagtudomány, lézerfizika
Kulcsszavak: lézeres anyagmegmunkálás, lézeres vágás, lézeres hegesztés, szállézerek, optikai szálhegesztés
Főbb eszközök:
Indupro InduWeld 4.0 lézerhegesztő munkaállomás (Trumpf Trufiber 1000 szállézer és Trumpf PFO szkenner optika)
CorActive CLM 1000 szállézer
SPI redENERGY G3 SPI-P40 és SPI-P20 szállézerek
Fujikura FSM-100M+ szálhegesztő
Fujikura CT-105 száltörő
Thorlabs OSA202C optikai spektrumanalizátor
További fontosabb műszerek: spektrométerek a 300-2500 nm tartományra, lézerteljesítmény mérők 12500 W átlagteljesítményig, professzionális hőkamera
Kapcsolat: Dr. Kohut Attila
email: akohut at titan.physx.u-szeged.hu
E laboratóriumunkban elektromos kisülési plazmákon (szikra és ív) alapuló generátorok segítségével hozunk létre egy- és többkomponensű nanorendszereket gáz fázisban, aeroszol formában. A labor fő profilja a nanorészecskék előállítása, karakterizálása és alkalmazási lehetőségeinek vizsgálata mellett a kisülési plazma és a részecskék kialakulásának tanulmányozása elsősorban optikai spektroszkópiai módszerekkel.
Szakterület: anyagtudomány, nanotechnológia, aeroszol kutatás
Kulcsszavak: szikra abláció, elektromos kisülési plazma, aeroszol kutatás, nanotechnológia, többkomponensű nanostruktúrák
Főbb eszközök:
Egyedi építésű szikra- és ívkisüléses nanorészecske generátorok (VSPARTICLE HVU nagyfrekvenciás tápegység és FUG HCK 800-12500 tápegység).
TSI 3938L52 elektromos mobilitáson alapuló aeroszol méreteloszlás meghatározó műszer (SMPS)
Andor iStar DH334T-18F-04 iCCD kamera és LTB Aryelle 200 spektrográf
További fontosabb műszerek: nagy sávszélességű feszültség és áramszondák, analitikai mérleg, csőkemencék