Orvosi képalkotási módszerek fejlesztése

ls:

 

 

Duál-energiás computer tomográfia

A kutatás a Gazdaságfejlesztési Operatív Program (GOP) keretein belül folyik a General Electric és a Szegedi Tudmányegyetem kooperációjában.

Bevezetés:

Megfelelő elektromos tér segítségével felgyorsított elektronok a röntgencső anódjába becsapódva olyan nagy energiájú fotonokat kelthetnek, hogy azok képesek lehetnek áthaladni szerves, vagy szervetlen anyagokon. Az így létrehozott röntgenspektrum  az anód anyagára jellemző karakterisztikus jellegeket mutat.

Az elnyelődés a fotonenergiától és az abszorbens anyagától függő valószínűséggel következik be, ezért az atomokban elnyelődött fénykvantumok a detektoron árnyékképet rajzolnak ki. A hasonló elnyelési tulajdonságokat mutató anyagok árnyékképe annyira hasonló, hogy hagyományos röntgentechnikák segítségével megkülönböztethetetlenek. A modern duál-energiás berendezések azonban ilyen esetben is képesek a differenciálásra egy másik energián végzett mérés segítségével, vagyis két expozíciót használva olyan plusz információ nyerhető a hagyományos technikákhoz képest, mellyel egy képpontnak megfelelő helyen fellépő röntgenelnyelés felbontható több anyag abszorpciójára, amiből anyagspecifikus árnyékképek számolhatók  (például csont, vagy lágyszövet képek). Ilyen berendezés például a duál-energiás CT.

 

General Electric CT 750 HD

Célkitűzések:

Duál-energiás CT eszköz (DECT) többletinformációjának gyakorlati alkalmazása, szövetek szétválaszthatóságának vizsgálata. 

Időtartam: 1,5 év

Szükséges készségek:

Érdeklődés az orvosi képalkotásban, programozási ismeretek (adatfeldolgozó programok tervezése, írása), angol nyelvtudás, algoritmusok megértéséhez és írásához szükséges matematikai ismeretek.

Részfeladatok:

 

 

Főoldal