9.1. Szoft-lézer terápia
A lézeres biostimuláció jelensége
A lézeres biostimulációt Dr. Mester Endre (1903 – 1984) mutatta ki először 1966-ban, megfigyelte, hogy epilált egereknek a szőre gyorsabban nőtt ki azon a területen, melyet kis intenzitású lézerfénnyel rendszeresen megvilágított. A professzor 1963-től 1974-ig volt a Budapesti Orvostudományi Egyetem (ma Semmelweis nevét viseli) II. sz. Sebészeti Klinikájának tanszékvezető egyetemi tanára. A tudományok doktora disszertációját 1972-ben védte meg. Ebben a kis dózisú lézersugárzás – általa felfedezett – biológiai hatásainak kísérletes vizsgálatait közölte, valamint az ennek alapján kidolgozott módszereivel nyert humán sebgyógyulást serkentő, gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító eredményeket. Ezt a tudományos munkát és annak klinikai hasznosítását – a más kezelések útján nem gyógyuló lábszárfekélyes betegek és egyéb nehezen vagy nem gyógyuló sebbel küszködő gyerekek és felnőttek javára –élete végéig folytatta. Számos nemzetközi kongresszuson tartott meghívott referátumot, nemzetközi társaságok tiszteletbeli tagja volt.
Kutatómunkája során kimutatta, hogy kis teljesítményű lézeres besugárzás hatására
- jelentősen felgyorsulnak a sebgyógyulás enzimatikus folyamatai, a sebzés szélén a hám felfokozott enzimaktiválódást mutat;
- gyors újraereződés (revaszkularizáció) indul meg;
- a hámregeneráció felgyorsul, fokozott kollagéntermelés figyelhető meg és
- gyulladás- és fájdalomcsökkentő hatás is tapasztalható.
Habár az orvosi szakma sokáig kétségbe vonta a szoft-lézer terápia (SZLT) hatékonyságát, az azóta a témában végzett kutatások mindezt megerősítették. Egymástól függetlenül több kutatócsoport vizsgálatai is igazolták, hogy megfelelő körülmények között a kis (0-100 mW) teljesítményű lézerek sebgyógyulást serkentő, fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő hatást fejtenek ki. A károsodott sejtanyagcsere egy vagy több szintjén a lézeres besugárzás hatására javulás következik be. Feltételezések szerint lézerfény befolyásolja a mitokondriális folyamatokat. A lézer hatására a fibroblasztok regenerációs képessége megnő, a sejtosztódás aktívabb lesz, a kezelés stimulálja a sejtregenerációt, érképződést, fokozza az immunrendszer aktivitását. A fájdalomcsillapító kezeléseket az akupunktúrás pontokon, vagy pedig ún. direkt besugárzással végzik. A gyulladáscsökkentő kezelés során a gyulladás egyre jobban körülhatárolódik, terjedése megáll, a regenerálódás felgyorsul. A gyulladás kísérő tünetei közül a fájdalom, az ödéma és a károsodott funkció már az első kezelések után látványosan javulhat.
Biostimuláció előidézésére általában látható vagy közeli IR tartományba eső, 1-100 mW teljesítményű He-Ne-, Nd:YAG, vagy félvezetőlézereket alkalmaznak. Ezek egyaránt lehetnek folytonos és impulzus üzeműek. A jellemzően alkalmazott energiasűrűség (energia/besugárzott felület) tartomány: 1-4 J/cm2. A kezelés lehet pontszerű, ebben az esetben a lézernyaláb átmérője 1-2 mm2, vagy felületi, mikor is a nyalábot defókuszálják, azaz nagyobb felületre nyitják szét. A lézeres besugárzás időtartama a várt hatástól függően általában néhány másodperctől néhány percig tart. Egy szoft-lézer terápiás kezelőkészlet viszonylag egyszerű elemekből áll: egy kis teljesítményű lézer és egy nyalábban, illetve több nyalábban sugárzó kézidarabok. Többnyire hordozható formában árusítják.
Gyakorlati alkalmazások
Mivel a kis teljesítményű lézeres besugárzásnak többek között fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő hatása van, ezért a gyógyító munka minden olyan területén bevethetők, ahol ezek a feladatok megjelennek. Terjedelmi okokból ezeknek csak töredékét tudjuk ebben a fejezetben felsorolni, de reméljük, az általunk kiválogatott példákon is sikerül érzékeltetnünk a módszer elterjedtségét, fontosságát. Az alábbiakban kiválasztunk néhány szakterületet, ahol ismertetjük az alkalmazási lehetőségeket már nem csak elvi, hanem hétköznapi gyakorlati szinten is.
Bőrgyógyászat és kozmetológia
Ezen a szakterületen gyakran alkalmazzák a szoft-lézer terápiát övsömör, pikkelysömör, herpesz, foltos kopaszság, lábszárfekély, stb. kezelésére. A szoft-lézer terápia a szépségápolásban is egyre inkább elterjedtté válik. Annak ellenére, hogy a hőhatáson alapul, még a szoft-lézer alkalmazások közzé sorolható a kozmetológia egyik népszerű és financiálisan is jelentős területe is, a szőrtelenítés, azaz az epilálás. Ennek során megfelelően megválasztott színű lézerfény a szőrtüszőkben nyelődik el, melynek következtében ezek jelentősen felmelegszenek, s ez a pusztulásához vezet. Emellett a lézereket sikeresen alkalmazzák már ráncok, pattanás, szőrtüszőgyulladás, sebhelyek, hegek, herpesz, ekcéma, terhességi csíkok, stb. kezelésére, eltüntetésére. A bőrgyógyászati alkalmazásokkal a 10. fejezetben részletesebben foglalkozunk.
Szájsebészet és fogászat
Ezen a szakterületen a szoft-lézer terápiát leginkább szájnyálkahártya, nyálmirigy betegségek, dentális gyulladások, szájsebek kezelésére, fájdalomcsökkentésre, csontműtéteket követően, illetve a nyálképződés zavarai és dentin túlérzékenység esetén alkalmazzák.
Példaként az ínyszél gyulladásának gyakorlati lézeres kezelését részletesebben ismertetjük. A fogkőképződés és az ínygyulladás alapja a fognyaki lepedékképződés és a lepedék tapadásához társuló ínyszélgyulladás: a fogak közötti papillák vérbők, duzzadtak és a fogak felszínétől elemelkedők. Ez elősegíti a lepedék mélyebb megtapadását és fokozza a folyamat önfenntartó, gyulladásos jellegét. Következmény: krónikus íngyulladás, a fogágy pusztulása, sőt kialakulhatnak a szervezet egyéb részeit érintő gyulladások is. Gyógyítása hagyományosan történhet C-vitamin dús táplálkozással, gyulladásgátló oldatos ecseteléssel, speciális fogkrém alkalmazásával, újabban pedig szoft-lézeres kezeléssel. Ez utóbbi során a gyulladt terület körüli íny meghatározott részeit sugározzák be kisteljesítményű lézerfénnyel néhány tíz másodperces időtartamokig. A beavatkozást a teljes gyógyulásig a gyulladás mértékétől függően többször is el kell végezni.
Fül-orr-gégészet
Hasonlóan a korábbiakhoz, itt is az elsősorban a gyulladásos természetű és nehezen gyógyuló, fájdalommal járó betegségek kezelésében alkalmazzák a szoft-lézer terápiát, mint például orrmelléküreg gyulladás vagy krónikus belsőfül gyulladás. A besugárzási idő kezelt területenként, a beteg szerv aktuális állapotától, illetve a gyógyulás előrehaladásától függően 10-30 perc. Általában egy komplett kezelés 10 alkalomból áll, de ez természetesen egyénenként változhat. A klinikai vizsgálatok azt mutatták, hogy a betegek többsége esetén a gyulladások ez idő alatt teljesen visszahúzódtak.
Általános sebészet
Az általános sebészetben a különböző lokalizációjú, kiterjedésű és eredetű fekélyek és hámhiánnyal járó sebek (gyulladásos, égési, traumás, stb.) kezelésére szokták alkalmazni a szoft-lézer terápiát. A nyílt, nehezen gyógyuló, fájdalommal járó sebek esetében a hatékonyság növelése érdekében változatos kezelési stratégiák kerültek kidolgozásra. A kezelési módszert emellett alkalmazzák még az urológia, a nőgyógyászat, a neurológia, a reumatológia, a szemészet területén is, ahol szintén előfordulnak gyulladások, fájdalmak, sebek, fekélyek.
Lézeres akupunktúra
A szoft-lézerek alkalmazásának egyik igen dinamikusan fejlődő területe a lézeres akupunktúra. Ennek során az ősi kínai, napjainkig nem teljesen tisztázott hatású gyógyító kezelési eljárást a szokásos tű helyett kisteljesítményű lézeres besugárzással végzik. A kis teljesítményű lézersugár enyhe inger, mely a kezelt testfelületen a tűkezeléssel csaknem azonos értékű ingert valósít meg. A módszer szinte mindenhol alkalmazható, ahol a tradicionális kezelés, azaz a mozgásszervi betegségeket kísérő fájdalmak, fejfájás, pszichoszomatikus betegségek, vegetatív labilitás, allergiás betegségek, alvászavarok, időjárás-érzékenység, stb. kezelésére. A lézeres akupunktúra több előnyös tulajdonsággal is rendelkezik a hagyományos eljárással szemben:
- gyermekek, valamint a tűkre fizikailag, illetve érzelmileg érzékeny betegek esetében fájdalmatlansága és tűmentessége miatt különösen előnyös módszer a klasszikus akupunktúrával szemben
- mivel a kezelés során nem érinti eszköz a beteget, ezért tűszúrással potenciálisan terjedő fertőző betegségek (pl. hepatitisz B, C, HIV) nem jelentenek veszélyt. Itt meg kell jegyeznünk, hogy a hagyományos akupunktúrás kezelések során egyszer használatos tűket, vagy páciensenként külön-külön (többször felhasználható) tű szettet alkalmaznak.
- közvetlen bőrkontaktus nélkül beteg (ekcémás, sebes, heges, stb.) bőrfelület is kezelhető
A feltételezett hatásmechanizmus
A szoft-lézer kezelés gyógyító hatásának értelmezésére több, egymásnak ellentmondó elmélet született, melyek közül az alábbiakban ismertetjük a szakirodalom által leginkább elfogadott feltevést.
Minden egyes eukarióta sejt számos mitokondriumot tartalmaz. Ezek alapvető funkciója a kémiai energia átalakítása illetve termelése, azaz a sejtszintű energiatároló molekula, az ATP elkészítése, a sejt energiatermelő és energiaraktározó sejtalkotója, a lebontási folyamatokból származó ATP 90%-a itt képződik. A mitokondriális működés szabályozásában résztvevő citokróm c oxidáz a légzési lánc egyik elemeként az oxigén vízzé redukálását katalizálja. Ez az enzim erősen abszorbeál a vörös és infravörös hullámhossztartományon, az elnyelt foton feltételezések szerint elősegíti ezt a katalitikus folyamatot. A szoftlézeres kezelések során alkalmazott lézerek többnyire vörös, infravörös hullámhosszon sugároznak. Fényük eléri a sejt mélyén lévő mitokondriumot, elnyelődik a citokróm oxidázban, ennek eredményeképpen a mitokondrium képes több ATP előállítására. Az energiatöbblet fokozott sejtműködést, osztódást, stb., a sérült szövet, szöveti funkció helyreállását eredményezi.
A szoft-lézerek ssmert (közvetlen és közvetett) hatásai összefoglalva:
- kollagéntermelés stimulálása
- protein szintézis aktiválása
- szövet erősítése
- újraereződés elősegítése
- metabolizmus stimulálása
- nyirok- és véráramlás fokozása
- RNS, DNS, ATP szintézis stimulálása
- gyulladáscsökkentés
- kalcium koncentráció növelése
- sebgyógyulás folyamatainak gyorsítása
- károsodott idegek regenerálódásának gyorsítása
- új vérsejtek termelődésének aktiválása a csontvelőben
- bőr regenerációjának gyorsítása
Előnyök:
- Tömeges betegellátásra alkalmas ambuláns módon.
- Az adott készüléket több orvosi szakmában is lehet alkalmazni.
- Érintésmentesen végezhető a kezelés, fertőzésmentes; bárhol és gyorsan elvégezhető.
- Mellékhatásmentes; többször ismételhető; a hatás gyors, más terápiával kombinálható.
- Viszonylag olcsó.
Hátrányok:
- Biztonsági előírások betartása szükséges.
- A létrejött gyógyhatás általában nehezen kontrollálható objektív paraméterekkel.
Annak ellenére, hogy a szoft-lézer terápiához alkalmazható kis teljesítményű lézerek bizonyos típusa bárki által beszerezhetők, gyógyászati célú alkalmazásai szigorú feltételekhetz kötöttek, mint pl.
- Képzett orvos, megfelelő lézeres szakképesítés
- ÁNTSZ engedély
- ORKI által engedélyezett berendezés
- Védőfelszerelés
- Megfelelő helyiség, eszközpark
- Pontos kivizsgálás, diagnózis, kezelési terv
- Orvosi felügyelet